Okolo Kypru na jednu nádrž

10. 05. 2013 16:21:42
Pokud nejste příznivcem vytrvalého květnového deště s teplotou 14°C, vyražte na jih, třeba právě na Kypr.

Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři. Nachází se asi 100 kilometrů jižně od Turecka. Tvar ostrova připomíná tvar steaku a tak ho lehce najdete na mapě. Má asi 9000 km2 a asi milion obyvatel. Ostrov obývají tři národy – Řekové Jih, Turci Sever a Britové mají na ostrově dvě suverénní vojenské oblasti.

Můžete se zde jak povalovat na pláži a jen si užívat sluníčka a průzračného moře, tak procestovat celý Kypr a poznat tak jejich kulturu. My jsme si vybrali cestovatelskou variantu s občasným povalováním.

Pokud se obáváte vysoké ceny za takový výlet, nemusíte se bát, protože pokud si zavčas zarezervujete letenky (tam i zpátky), vyjdou vás na cca 8000 korun – pokud vám tedy nevadí mezipřistání ve Vídni nebo Varšavě. Doporučuji si také předem zamluvit půjčení auta. To vás vyjde na pět dnů asi na 1500 korun, pokud na rozdíl od nás nebudete mít žádnou nehodu, což vlastně není tak snadné, pokud jste řidiči navyklí na jízdu vpravo (dávejte si ve městě bacha na levé zrcátko).

Hned po příletu vás překvapí příjemný větřík s vysokou teplotou vzduchu nad 30°C. Už v letištní hale vás přivítá obchodník s vámi zamluveným autem, ke kterému vám přidá pár zajímavých tipů na výlety a možná vás bude odrazovat od cesty na Sever tím, že řekne, že pokud se vám tam přihodí nějaká autonehoda, rozhodně vám nepomohou. Severní část totiž považují za své okupované území. Každopádně to by vás nemělo odradit, protože v takovém případě vám pomohou severní Kypřané.

Jestli jste cestovatelem dobrodruhem, nemusíte si zamlouvat ani na první noc hotel, protože jich je v Larnace dostatek. Nám ale přišlo praktické zamluvit si ubytování na alespoň tu první noc. Pokoj pro dva ve tříhvězdičkovém hotelu stojí kolem 50 eur.

Máte-li na objetí Kypru pět dní stejně jako my, doporučujeme každý den urazit autem asi 100 km do dalšího většího města při pobřeží. Pokud vás zklame stejně jako nás, že areály s historickými památkami jsou zavřené, snad protože jejich vláda musela na něčem ušetřit a tak propustila zaměstnance takovýchto objektů, nedělejte si z toho těžkou hlavu a hlavní bránu klidně přelezte. Můžete se pokochat jak monumentálními antickými sloupy, tak středověkými opevněními. Nelekejte se, pokud vám pod nohama proběhne dlouhý černý had či větší nebo menší ještěrka nejspíš nejsou jedovatí, jak uvádí wikipedia.

Naše média nám prezentují Kypr jako krachující stát ale na fungování ekonomiky to nepoznáte. Všechny služby zde fungují a občané se zde dokonce prohánějí v drahých autech. Jediné co připomíná státní bankrot je limit 300 euro na den pro výběr z bankomatů.

Severní Kypr

Z jihokyperského města Lemesos se můžete vydat přes hory na Sever a překročit hranice do Severokyperské turecké republiky. Severní stát vznikl roku 1974 a na rozdíl od jižního státu není členem EU a nepoužívá euro. Vízum dostanete na přechodu zdarma, avšak je nutné pojistit si zde auto. Na tři dny pojistka stojí 40 tureckých lir (20 eur).

Cestou si můžete natrhat šťavnaté pomeranče, které zde rostou u cesty stejně jako naše jabka. Nezapomínejte na pravidelné doplňování tekutin, litr a půl vody stojí 1 až 2 liry.

Seveřané sice mluví turecky, ale jejich kultura se od Turecka dost liší. Najdete zde vedle sebe mešitu a kostel. Hudbu poslouchají podobnou jako jižané a ani jejich oblečení se nikterak neliší. Zřídkakdy potkáte zahalenou ženu šátkem.

Co vás občas může zaskočit, jsou časté vojenské základny a projíždějící vojenská auta plná vojáků. Zřejmě se totiž obávají anexe Jižním státem.

Co nás mile překvapilo, je váha slova. Po ubytování v hotelu nebo objednání jiné služby nečekejte na účtenku, nedají vám ji, protože zde obchod funguje na ústní dohodě a jejich slovo platí. Ani jejich stát vám nevezme tolik peněz jako ten náš, v obchodech je DPH na potraviny 5 % (u nás 15 %), v restauracích 10 % (u nás 21 %).

Prospěšná konkurence

Kypr je krásný ostrov s příjemným klimatem a milými lidmi. EU a OSN tlačí na sjednocení ostrova, což by znamenalo umělé sloučení dvou odlišných národů a konec daňové a měnové konkurence, která dává místním lidem, turistům i investorům na výběr.

247071_470119646391287_255549937_n.jpg

osl.jpg

limit.jpg

K2.jpg

Autor: Andrea Holopová | pátek 10.5.2013 16:21 | karma článku: 22.32 | přečteno: 2001x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 7. díl: Na skok do Bolivijské Amazonie

Sto kilometrů vzdušnou čarou a jste z La Pazu v Amazonii. Ti odvážnější rovnou po silnici smrti. Je to kousek, ale zase takový fofr to není.

29.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Martin Faltýn

Letos jako před rokem - Malajsie a navíc Thajsko

Rok se s rokem shledal a nikdy bych nevěřil, že prakticky po roce se znovu podívám do Malajsie a letos také, prvně v životě, do Thajska. A protože dvakrát do stejné řeky opravdu nevstoupíte, věřte mi - bude o čem psát.

29.3.2024 v 8:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Klára Žejdlová

Italské Velikonoce? V mých vzpomínkách to jsou přátelé, rodina…a obžerství

I když to obžerství bylo prokládané dlouhými procházkami. Aby nám vytrávilo. A abychom nasbírali ingredience pro další vaření...

27.3.2024 v 14:48 | Karma článku: 19.92 | Přečteno: 490 | Diskuse

Miroslav Semecký

Nacházíte ve Španělsku? Používáte aplikaci Telegram? Zpozorněte!

Oblíbená komunikační aplikace ve Španělsku končí. Bude vypnuta (zablokován přístup) v řádu několika následujících hodin. Soudce Národního soudu Santiago Pedraz vydal rozhodnutí, ve kterém nařizuje mob..

23.3.2024 v 17:51 | Karma článku: 17.13 | Přečteno: 584 | Diskuse

Jan Vaverka

Bolívie - 6. díl: Den v La Pazu

La Paz je město jako žádné jiné. Dvoumilionová aglomerace sahající až nad 4000 metrů nad moře, ulice jsou strmé, propojené lanovkami, a kolem obrovská kulturní a sociální diverzita.

22.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 16.58 | Přečteno: 234 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2120
Vysokoškolská studentka oboru politologie a mezinárodní vztahy.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...